TEKBOX TBL05100-1 är en universell 5μH LISN som uppfyller kraven i flera standarder. TBL05100 är fabrikshoppad till 50Ω // 5μH + 1Ω, vilket uppfyller CISPR 16-1-2 och CISPR 25 impedans, fas en isoleringsspecifikation. Genom att ställa in intern bygel kan den omvandlas till 50Ω // 5 μH-varianter som stöder standarder som CISPR 25, MIL-STD-461G, ISO11452-4 och ISO 7637-2. Genom att lägga till en extern 10F-kondensator kommer impedansen att uppfylla DO-160-specifikationerna.
Specifikationer:
  • Topologi: enkelväg, konfigurerbar, 50Ω // 5µH + 1Ω, 50Ω // 5µH; Den interna kondensatorn kan kopplas bort för ISO 7637-2 och DO-160-uppsättningar; En extern 10μF-kondensator är tillgänglig för DO-160; LISN är fabriksinställningen till 50Ω // 5µH + 1Ω, andra konfigurationer kräver inställning av en intern högström jumper
  • Stödda standarder: CISPR 16-1-2, CISPR 25, MIL-STD-461G, DO-160, ISO11452-4 och ISO 7637-2
  • Karakteriserat frekvensområde: 10 kHz - 400 MHz
  • DC -motstånd: <5 MΩ källa+ till EUT+; <5 MΩ källa- till eut-
  • Maximal ström: 100a; Se plot med uppvärmningsegenskaper, kapitel 8
  • Nominell driftsspänningsområde: 0 - 250V AC/DC;
  • Komponentbetyg: 350V AC, 50/60 Hz; 1000V DC
  • Jumper: Harwin D3087-98
  • Dimensioner: 300 mm x 150 mm x 150 mm